15 Ağustos 2008 Cuma

Beraat kandili


Berat Gecesi ibadeti
Gecenin manevi değeri dolayısıyla namaz, Kur'ân tilaveti, zikir, teşbih ve istiğfarla geçirilmesi, bu gece vesilesiyle muhtaçlara yardım ve benzeri hayırlı amellere özel bir önem verilmesi müstehaptır.
İşlenen sevaplı amellerin değeri başka zamanlarda on ise, Berat Kandilinde yirmi bindir. Meselâ başka zamanlarda okuduğumuz bir tek Kur'ân harfine on sevap veriliyorsa, bu gecede her bir harfine yirmi bin sevap verilmektedir
Bu bakımdan tam bir ihlâsla çalışıp ihyasına gayret gösterebildiğimiz takdirde Berat Kandili elli bin senelik bir ibadet hayatının sevabını bir gece içinde bize kazandırabilir."Onun için elden geldiği kadar Kur'ân ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır."10
Tek kişinin çalışma ve kazanma gücü maddi hayatta olduğu gibi manevi hayatta da sınırlıdır diyorsak, bunun çaresi vardır. Aynı gayeyi paylaşan ve dünyada aynı maksatla yaşayan mü'min kardeşlerimizle birlikte teşkil ettiğimiz manevi şirket; bize hesabından âciz kalacağımız sonsuz bir manevi serveti kazandırabilir. Üstelik maddi kazançlarda kâr, ortaklar arasında bölünerek küçüldüğü halde mânevi kârda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi eşya gibi küçülmez ve bölünmez.
İmam-ı Gazali Hazretleri el-İhyâ'da, Berat Gecesinde yüz rekât namaz kılınması hakkında bir rivayete yer verse de, hadis âlimleri bu namazın sünnette yerinin olmadığını, böyle bir namazın Hicretten 400 sene sonra Kudüs'te kılınmış olduğu tesbitinde bulunurlar. Hatta İmam Nevevi böyle bir namazın sünnette bulunmadığı için bid'at bile olduğunu ifade eder.
Bunun yerine kaza namazının kılınması daha isabetli olacaktır. Bununla beraber kılındığı takdirde de sevabının olmadığı anlamına gelmez.Çünkü ibadet alışkanlıklarının iyice azaldığı zamanımızda insanların bu vesileyle namaza yönelmelerini hoşgörü ile karşılamak faydalı olacaktır.
Berat Gecesi Duası
Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11
Berat DuasıBazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğinisiler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.
Berat Gecesi Namazı -I
Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.
Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre: "Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.
Berat Gecesi Namazı -II
Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...Bu namaz hakkında Hz. Aişe Radıyallahu An-hum'a validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.-"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende-"En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:-"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?-"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:"Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince, şöyle buyurdu:"Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret."

Kaynaklar1 Hülâsâtü'l-Beyân. 13:5251.2 Şualar, s,426.3 TDİ."Berat" maddesi.4 Hak Dini Kur an Dili, 5:42955 İbni Mâce, İkame, 191.7 et-Tergîb ve't-Terhib, 2:118.8 İbni Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38.9 Tirmizî, Savm:39.10 Şualar, s.426.11 et-Tergib ve't-Terhîb, 2:.119, 120.12 Ra’d Suresi, 39; Mecmuatü’l-Ahzab, 1:597

yazı alıntıdır.

8 yorum:

 1. uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan
  azrail'in kastı canadır inan
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  seherde uyanırlar cümle kuşlar
  dillü dillerince tesbihe başlar
  tevhid eyler dağlar, taşlar, ağaçlar
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  bu dünya fanidir sakın aldanma
  mağrur olup tac-u tahta dayanma
  yedi iklim benim deyu güvenme
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  benim, murad kulun, suçumu affet
  suçum bağışlayub günahım ref'et
  resul'un sancağı dibinde haşret
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan"


  Kandilin mübarek olsunn bacimm :) bi ilahiyi belki bugün 19 kere dinledimm :) yatana kadar Allah büyük du bakalimm,öptüm canimm

  YanıtlaSil
 2. s.a.
  hayırlı geceler bacım.memleketten kızkardeşim gelmişti, o yüzden bilgisayar başına oturamamıştım ama şimdi artık burdayım.şimdiden berat kandilin mübarek olsun.a.e.o.

  YanıtlaSil
 3. iyi geceler..kandilin mubarek olsun arkadaşım.sevgiler. dualarından unutma olurmu?

  YanıtlaSil
 4. Ateşin yakmadığı İbrahim’i,
  Kuyuların boğmadığı Yusuf’u,
  Bıçakların kesmediği İsmail’i
  Koruyan Rabbim,
  Gül Muhammed aşkına
  Seni ve aileni korusun.
  Kandilin mübarek olsun.

  Berat gecesi ibadetiyle ilgili yazını çok beğendim. Özellikle de Berat gecesi duasını.

  YanıtlaSil
 5. İlahi Esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Kandilini Kutlarım ablacım sevgiler... dualarda unutma:))

  YanıtlaSil
 6. s.a.
  hayırlı akşamlar bacıların gönlü güzeli.kızkardeşim çok yardım etti ama gene de dediğin gibi yorgunluk oluyor.ama olsun ben razıyım yorulmaya.Rabbim sağlık versin misafirlerime ve ev halkına hizmet etmekten sıkılmam.önemli olan can sağlığı.senin kızkardeşinin düğününe de az kaldı.Rabbim yardımcınız olsun.kandilin mübarek olsun.Rabbim hakkıyla geceyi eda edenlerden olmamızı nasip eder inşallah.a.e.o.

  YanıtlaSil

yorum yazar mısın :)

Blog Widget by LinkWithin